مفیدستان:

عتاب تند خداوند به مدعیان راهبری دینی در طول تاریخ

خداوند در جهت هدایت اندیشه معنوی بشر بسوی توحید , و آزاد سازی او از طوق بندگی خدایان موهوم و انسانها و بتهای شبیه سازی شده آنها , پیامبران معظم را فرستاد


۱- خداوند در جهت هدایت اندیشه معنوی بشر بسوی توحید ، و آزاد سازی او از طوق بندگی خدایان موهوم و انسانها و بتهای شبیه سازی شده آنها ، پیامبران معظم را فرستاد . ( و ما ارسلنا من قبلک من رسول الا نوحی الیه انه لا اله الا انا فاعبدون – انبیا ۲۵ )


۲- دعوت و تعالیم هر پیامبر تا مدتی بر تفکر و جهان بینی جامعه و مردم بعد ازخود غالب بود .


۳- از آنجا که اکثریت مردم به روز مره گی و زندگی عادی مشغول می شدند و از طرف دیگر پاسخ به نیازهای روحانی و معنوی خود را از اولویتهای خود می دانستند ، عادتی دیرینه داشتند که بجای پیروی از عقل و اندیشه خود ، به سمت تقلید و پیروی از مدعیان این عرصه بروند . ( واذا قیل لهم تعالوا الی ما انزل الله و الی الرسول قالوا حسبنا ما وجدنا علیه اباءنا او لو کان اباؤهم لا یعلمون شیئا ولا یهتدون – مائده ۱۰۴ )


۴- اما هر زمان و زمانه ، گروهی دیگر ، پای در مسیر تحقیق و تتبع گذاشته و بنا را بر فهم متون دینی موجود ، قرار دادند و ، با سو استفاده از جهالت و روزمرگیهای مادی گروه اول ، خود را در مصدر راهبری دینی جامعه قرار داده و با تفاسیر خودمحور و غیر عقلانی خود ، به تاراج سرمایه های مادی و معنوی جامعه پرداختند .


۵- و البته با هوش سرشاری که داشته و با علم به خصوصیات بارز تقلید و تعصب جاهلی گروه اول ، سعی در استدلال سازیهای بی منطق و خدا انگاری آموزه های خود ، جهت تثبیت عقاید آنها کرده و غلوگونه به شان خدایی خود دامن می زدند .


۶- اینجا بود که خداوند ، به سبب مهر و لطف خود بر مردمان ، پی در پی و پیوسته ، پیامبران جدیدی می فرستاد تا آنها را از این کجیها و سو استفاده های مدعیان راهبری دینی برهاند و به عقلانیت و اندیشه ورزی بخواند . ( و اصطفی سبحانه من ولده انبیاء ….. یثیروا لهم دفائن العقول – خطبه ۱ نهج البلاغه )


در اینجا به چند مورد از عتابهای تند خداوند و پیامبران معظم(س) ، به عالمان دینی در طول تاریخ ارسال پیامبران و به تبع آن در همه تاریخ بشر ، اشاره می شود :


۱- فریاد عیسی(ع) بر سر عالمان یهود :


ای علمای دین که بر مسند موسی نشسته اید . شما خود را به مردم ، پارسا نشان می دهید ، اما در باطن ، مملو از ریاکاری و شرارتید . وای برشما ای علمای ریاکار دین ! شما برای پیامبران ، مقبره می سازید . ای ماران ! چگونه از مجازات جهنم خواهید گریخت ؟ ( انجیل متی ، فصل ۲۳ ، آیه های ۲ و ۲۸ و ۲۹ و ۳۳ )


۲- فریاد قرآن بر سر عالمان یهود و نصاری :


ای کسانی که ایمان آورده‏اید! بسیاری از دانشمندان (اهل کتاب) و راهبان ، اموال مردم را بباطل می‏خورند ( با باطل سازی پنهانی حقیقت دین و حق پنداری بافته ها و ساخته های خود ) ، و ( آنان را ) از راه خدا بازمی‏دارند! . ( یا ایها الذین امنوا ان کثیرا من الاحبار و الرهبان لیاکلون اموال الناس بالباطل و یصدون عن سبیل الله – توبه ۳۴ )


۳- فریاد و هشدار پیامبر(ص) بر سر عالمان دین در ادامه تاریخ :


• منفورترین بندگان در پیش خدا کسی است که جامه وی از کارش بهتر باشد، یعنی جامه او جامه پیمبران باشد و کار وی کار ستمگران . ( ابغض العباد الی الله من کان ثوباه خیرا من عمله : ان تکون ثیابه ثیاب الانبیائ و عمله عمل الجبارین – نهج الفصاحه ، پاینده – حدیث ۲۱۰۷ )


• آفت دین سه چیز است : فقیه و عالم بد کار ، پیشوای ستم کار و مجتهد نادان ( آفَهُٔ الدِّینِ ثَلاثَهٌٔ : فَقیهٌ فاجِرٌ و إمامٌ جائرٌ و مُجتَهِدٌ جاهِلٌ – نهج الفصاحه ، سایت آوینی حدیث ۴ )


پس یادمان باشد که خداوند هدایتش جز از مسیر شنیدن و تعقل و اندیشه نقادی ، بر کسی نمی تابد :


فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه ، اولئک الّذین هدئهم اللّه و اولئک هم اولوا الالباب . – ( زمر ۱۷ و ۱۸ )


محمد صالحی – ۹ و ۱۰ / ۹۵ – تقارن ولادت مبارک سه پیامبر بزرگ الهی موسی(ع) ، عیسی(ع) و محمد (ص)


https://telegram.me/beshnofekrkon


http://mahsan.rasekhoonblog.comلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب عتاب تند خداوند به مدعیان راهبری دینی در طول تاریخ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :عتاب تند خداوند به مدعیان راهبری دینی در طول تاریخ
http://mofidestan.ir/%d8%b9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%88%d9%86%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%af%d8%b9%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a8%d8%b1%db%8c-%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%af/

نوشته شده در تاریخ شنبه 2 بهمن 1395    | توسط: بهترین وبلاگ Ž    |    |
نظرات()